Çocuklar için Medya Okuryazarlığı

Bundan 12 yıl önce bu zamanlar Ürgüp Haber Gazetesini kurmuş ve ilk sayımı çıkartmıştım. İlk birkaç yılı gerçekten benim için çok önemliydi. Bir çok eğitime katılmış ve medyanın hayatımızdaki önemini daha iyi anlamıştım. Mesela kötü bir haber yazdığınızda mutlaka sahibine bir şekilde ulaşıyordu😊 Kullandığınız kelimeler fotoğraflar çok önemliydi. Algı kelimesi o zamanlar literatürüme girmişti.

Hiç unutmuyorum eğitimlerin birinde usta bir editör şöyle demişti: “ Haber metnine -büyük bir coşkuyla alkışlandı- yazarsanız siz yanlı bir haber yapmış olursunuz” Şimdiki medyayı düşünün😊 Eskiden bizim işimiz biraz daha kolaydı internet yaygın değildi. Gazeteye ve ya haberlere çıkan bir haber mutlaka doğru olmalıydı. Çünkü muhabirlerin gerçek belge ve fotoğraflara ulaşması gerekiyordu. Fakat günümüzde o kadar çok bilgi kirliliği var ki. Bu devasa yığından doğrusuna ulaşması insanlara zor geliyor. Büyük haber kanalları gazeteler bile sorgulamadan muhatabına sormadan yanlış bir haberi  büyük puntolarla doğru gösterebiliyor. Ertesi gün küçük puntolarla tekzip yayınlıyor. Gayet normalmiş gibi. Ve maalesef yanlış haberlerin etkileşimi düzeltmelerinden fazla oluyor.

Çocuklara sorgulamayı öğretmeyi isteyen ben bile bazen en sevdiğim insanlardan gelen haberleri doğru kabul edip uygulayabiliyorum.  Gargara yap virüs boğazdan gidermiş gibi 😊

Biz büyüklerin beceremediği çoğu şeyi şimdinin çocukları çok iyi beceriyor. Zaten her zaman demiyor muyuz şimdinin çocukları geleceğin yetişkinleri olacak diye..

Bu yüzden atölyem için yeni bir eğitim hazırlıyorum çocuklara. “ Çocuklar için Medya okuryazarlığı” Aslında bu eğitimi Milli Eğitim okullarda veriyor. Daha doğrusu müfredatta seçmeli ders olarak mevcut. Fakat çocukların ve velilerin haberi yok. Sistem bir şekilde seçilmemesi için tasarlanmış gibi. Üstelik içeriğini incelediğimizde çocuklara işin çok teori kısmı anlatıldığı görülüyor. Benim yapacağım atölye çalışmasını oyunlarla ve yaratıcılıkla beziyorum. İki uç gazetedeki aynı haberi gözlemleme,  analiz etme, fotoğrafların neden o şekilde seçildiğini tartışma,  bir haberi nasıl hangi yollardan doğrulayabiliriz vs gibi konuları birarada barındıran oyunlarla uygulatan iki saatlik bir atölye olmasını planlıyorum. Tamamen siyasetten uzak çocuklara eleştirel bakış açısı kazandırmayı hedefliyorum.

@teyitorg Biz yetişkinlerin haber doğrulatması için muazzam bir platform. Şüphe duyduğunuz bir haberi bizim için araştırıp yayınlıyorlar. Ama maalesef çocuklar için böyle bir platform yok. Umuyorum kısa zamanda bizim gibi gönüllülerin destekleriyle oluşur.

Çocukları gelecekte maalesef çok fazla bilgi yığını bekliyor. Önemli olan onları sağlıklı şüphecilik dediğimiz kavramla doğrusuna ulaştırmakta. Bunu belli bir yere kadar siz yapabilirsiniz ama bir yerden  sonra dümeni kendileri almak zorundalar. Ve hangi limana uğrayacaklarına kendileri karar verecekler. Bunun için de bir çok seçenek arasında doğru olanı bulmayı, irdelemeyi, sorgulamayı, farklı bakış açılarına sahip olmaları gerekiyor. İşte bu yüzden geleceğin yetişkinlerinin şimdiden kendilerine dayatılan bilgiyi değil, kendi buldukları bilgileri almaları gerekiyor.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir