Çocuklar ve Teknoloji

Günümüz çocuklarına sürekli bizden daha şanslılar diyoruz ama ben onları çok da şanslı bulmuyorum.  Çünkü tam anlamıyla bir tüketim deryasında yaşıyorlar.  Önlerine gelen her şeyin çok hızlı ve çok dikkat çekici olması lazım yoksa canları hemen sıkılıyor.

Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde ( ya da yüzünden) üretimden ziyade tüketim odaklı yetişiyorlar. Çünkü teknoloji zor ulaşılabilecek ve zor yapılabilecek şeyleri kolay hale getiriyor. Böylece bir işe kafa yormaktansa tek tuşa basarak çoğu sorunu hallediyoruz.

Yapılan araştırmalarda her üç çocuktan biri konuşma öğrenmeden bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerle tanışıyor. Peki, Biz anne babalar olarak bu yeni teknolojilerle sizce nasıl başa çıkmalıyız? Alternatif yaratamadığımız teknolojileri yasaklamalı mıyız? Elbette ki hayır. Peki, istedikleri kadar oynamalarına izin mi vermeliyiz? Maalesef ona da hayır.

Evet, çoğu zaman ellerine cep telefonunu vermek hayatımızı kurtarıyor olabilir. Ya da hiç yemeyen çocuğa tablet karşısında efsunlanmışken yemek yedirmek çok kolay gelebiliyor da olabilir. Örneğin bu yazıyı yazarken ben, çocukların eline telefon tutuşturdum.  Ama biliyorum ki bu taze beyinleri öldürmekten başka bir işe yaramıyor. Bizim yapmamız gereken en önemli seçenek ayak uydurmalıyız. Madem bu teknoloji var, ondan en iyi şekilde nasıl faydalanırız diye kendimize sormalıyız. Sadece bilgisayar oyunları oynayarak zamanlarını tüketen çocuklar yetiştirmek yerine, nasıl teknoloji üretmelerini sağlarız.

Cevap basit; kodlama öğreterek!

MEB YEĞİTEK Genel Müdürlüğü tarafından, çocukları kodlama öğrenmeye teşvik etmek amacıyla yapılan kamu spotunun başında çocuklara “Bilgisayarların dilini bilseydin, ne yapmak isterdin?” diye soruluyor. Cevaplar çok güzel.

Bir grup bilişimcinin herhangi bir kar amacı gütmeden kurduğu Code.org web sitesinde Microsoft’un genel müdürü; “Bilgisayar bilimi, öğrencilere yarının dünyasını yaratma imkânı verir” verir diyor

Yarının dünyasında sözümüzün geçmesini istiyorsak, geleceğimiz gördüğümüz çocukları teknolojinin üreten kısmıyla tanıştırmamız gerektiğini düşünüyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir